neerukivid haigus

Neerukivid (neerude lithiasis, nefrolitiaas) on väikesed, kõva maardlate et selle sees neerusid. Kivide on valmistatud mineraal- ja happe soolad.

Neerukivid on palju põhjuseid ja võib mõjutada mis tahes osa oma kuseteede – alates neerusid oma põit. Sageli kivid moodustavad kui uriin muutub koondunud, võimaldades mineraalainete kristalliseeruma ja kokku hoidma.

Sümptomid

Associated neerukivid võib olla üsna valus, kuid kivid tavaliselt ei põhjusta püsivaid kahjustusi. Olenevalt olukorrast, võib tekkida vajadus midagi enamat kui võtta valuvaigistit ja juua palju vett läbida neeru kivi. Teistel juhtudel – näiteks kui kivid muutunud esitatud kuseteedes või põhjus tüsistused – operatsioon võib olla vajalik.

Tugev valu küljel ja taga, ribide all; Valu, mis levib alakõhus ja kubeme; Valu, mis tuleb, lained ja kõigub intensiivsus; Valu urineerimisel; Roosa, punane või pruun uriin; Selge või ebameeldiva lõhnaga uriin; Iiveldus ja oksendamine; Püsivad urineerimisvajadus; Urineerimisel sagedamini kui tavaliselt; Palavik ja külmavärinad, kui on infektsioon; Urineerimisel väikeses koguses uriini

Arst võib soovitada ennetavat ravi, et vähendada oma riski korduv neerukivide kui sa oled suurem risk haigestuda uuesti.

Neerukivid tekkida neerudega. Kuna kivid liiguvad oma kusejuha – õhuke torud, mis võimaldavad uriini siirduda neerusid oma põie – märgid ja sümptomid võivad põhjustada. Märgid ja sümptomid neerukivid võivad olla tugeva valu, iiveldus, oksendamine, palavik, külmavärinad ja verd uriinis.

Neerukive ei tohi põhjustada sümptomeid, kuni see liigub teie neeru- või satub oma kusejuha – ühendav toru neerude ja põie. Sel hetkel, võib tekkida sellised nähud ja sümptomid

Valu nii tugev, et sa ei saa istuda või mugava asendi leidmiseks; Pain kaasneb iiveldus ja oksendamine; Valu, millega kaasneb palavik ja külmavärinad; Veri uriinis; Urineerimisraskused

Valu põhjustatud neeru kivi võib muutuda – näiteks minnes mõnda teise asukohta või kasvab intensiivsus – nagu kivi liigub läbi oma kuseteede.

Kaltsium kivid. Enamik neerukivid on kaltsiumi kivid, tavaliselt kujul katsiumoksalaadi. Kaltsiumoksalaadi on looduslikult esinev aine, mida leidub toitu. Mõned puu- ja köögivilju, samuti pähklid ja šokolaadi, on kõrge oksalaatestriga taset. Teie maksa toodab ka oksalaatestriga. Dieet- tegurid, kõrge D-vitamiini dooside, soole šunteerimisoperatsioonile mitu ainevahetushäired võib suurendada kaltsiumisisaldusega või oksalaat uriiniga. Kaltsium kivid võivad esineda ka kujul kaltsiumfosfaat .; Struviidikivide. Struviidikivide moodustavad vastuseks infektsioon, näiteks kuseteede infektsioon. Need kivid võivad kasvada kiiresti ja muutuvad üsna suur, mõnikord väheste sümptomitega või vähe hoiatus .; Kusihappe kivid. Kusihappe kivid võivad tekkida inimesed, kes ei joo piisavalt vedelikku või kes kaotavad liiga palju vedelikku, kes süüa kõrge valgusisaldusega dieeti, ja need, kes on podagra. Teatud geneetilised tegurid võivad suurendada teie risk kusihappe kivid .; Tsüstiinkivide. Need kivid moodustavad inimestel pärilik haigus, mis põhjustab neerude eritada liiga palju teatavate aminohapete (cystinuria) .; Muud kivid. Muu, haruldasem tüüpi neerukivid ka võib juhtuda.

põhjuste

Leppida oma arsti, kui teil on mingeid märke ja sümptomeid, mis häirib teid.

Pöörduge koheselt arsti poole, kui teil tekivad

Neerukivid tihti mingit kindlat, üks põhjus, kuigi mitmed tegurid võivad suurendada teie risk.

Neerukivid moodustada, kui teie uriin sisaldab rohkem kristalli moodustavate ainete – nagu kaltsium, oksalaatestriga ja kusihappe – kui vedeliku uriinis võib lahjendada. Samal ajal, uriinis võib puududa ainete, mis takistavad kristallid kokkukleepumist, luues ideaalse keskkonna neerukivid moodustama.

Teades tüüpi neerukivide aitab selgitada selle põhjus ja võib anda vihjeid selle kohta, kuidas vähendada oma risk neerukivide. Tüübid neerukivid hulka

Riskitegurid

Tegurid, mis suurendavad riski haigestuda neerukivid hulka

Pere või isiklik ajalugu. Kui keegi teie perekonnast on neerukivid, sa oled suurem tõenäosus haigestuda kivid ka. Ja kui oled juba ühe või mitme neerukivid, sa oled suurem risk haigestuda teise .; Dehüdratsioon. Ei joo piisavalt vett iga päev võib suureneda risk neerukivide. Inimesed, kes elavad soojas kliimas ja need, kes higistavad palju võib olla suurem risk kui teised .; Teatud dieeti. Söömine dieet, mis on kõrge valgusisaldusega, naatriumi ja suhkrut võib suurendada oma riski teatud tüüpi neerukivid. See kehtib eriti kõrge naatriumisisaldusega dieedil. Liiga palju naatriumi oma dieeti suurendab kaltsiumi neerusid tuleb filtreerida ja suurendab oluliselt riski neerukivide .; Olles ülekaaluline. Kõrge kehamassiindeks (KMI), suur vööümbermõõt ja kaalutõus on seotud suurem risk neerukivide .; Seedetrakti haigused ja kirurgia. Mao šundilõikuse, põletikuline soolehaigus või krooniline kõhulahtisus võib põhjustada muutusi seedeprotsessi mis mõjutavad teie kaltsiumi imendumist ja vesi, taseme tõstmisega kivi-moodustavate ainete uriinis .; Muud haigusseisundid. Haigused ja tingimused, mis võivad suurendada teie risk neerukivide hulka neerutuubuluste atsidoos, cystinuria, hüperparatüroidi teatud ravimid ja mõned kuseteede infektsioonid.

Ettevalmistused oma ametisse

Väike neerukivid, et ei blokeeri oma neeru või põhjustada muid probleeme saab ravida teie perearst. Aga kui sul on suur neerukivide ja kogemusi tugeva valu või neeruprobleemid, võib arst esitada teile arst, kes ravib probleeme kuseteede (uroloog või nefroloogi).

Küsi, kui seal on midagi, mida pead tegema enne oma ametisse, näiteks piirata oma dieeti .; Kirjutage oma sümptomid, sealhulgas need, mis ei näi olevat neerukivid .; Jälgi, kui palju sa jood ja urineerida ajal 24-tunnise ajavahemiku jooksul .; Tee nimekiri kõikidest ravimitest, vitamiine või muid toidulisandeid, mis te võtate .; Võtke pereliige või sõber kaasa, kui võimalik, et aidata teil meeles pidada, mida te oma arstiga arutama .; Kirjutage nimekirja küsimusi küsida oma arsti.

Valmistada oma ametisse

Kas mul on neerukivid ?; Mis suurus on neerukivide ?; Kus on neeru kivi asub ?; Mis tüüpi neerukivide ma pean ?; Kas ma pean ravimid minu tingimus ?; Kas mul on vaja operatsiooni või muud menetlust ?; Milline on tõenäosus, et ma töötada teise neerukivide ?; Kuidas vältida neerukive tulevikus ?; Mul on muud terviseprobleemid. Kuidas kõige paremini juhtida neid koos ?; Kas mul on vaja järgida mingeid piiranguid ?; Kui ma näen, spetsialist? Kui jah, siis kas kindlustus tavaliselt katta eriarstide teenused ?; Kas on olemas geneeriline alternatiiv meditsiini sa väljakirjutamisel ?; Kas teil on õppematerjaliga, et ma ei võta minuga? Mis veebilehed te soovitate ?; Vajan järelkontrollivisiidini?

Testid ja diagnoosi

Neerukivid, mõned põhilised küsimused hulka

Lisaks küsimused, mida valmistab ette, ärge kartke küsida lisaküsimusi ajal oma ametisse, nagu neid teile.

Millal Sümptomite ?; Kas teie sümptomid on pidev või juhuslik ?; Kui tõsine on teie sümptomid ?; Mida, kui üldse, tundub, et parandada oma sümptomid ?; Mida, kui üldse, näib halvendada teie sümptomid ?; Kas keegi teine ​​oma pere oli neerukivid?

Näiteid küsimusi võib arst paluda, hõlmavad

Vere testimise. Vereanalüüsid võivad paljastada liiga palju kaltsiumi või kusihappe sisaldust veres. Vere testi tulemused aitavad tervist jälgida neerusid ja võib arst saaks kontrollida teiste haiguslike seisundite .; Uriinis. 24-tunnise uriini kogumise test võib näidata, et sa väljutada liiga palju kivi moodustavate mineraalide liiga vähe kivi ennetada ainetega. Selles katses, võib arst paluda teil täita kaks kogutud uriinis üle kahe päeva järjest .; Imaging. Imaging testid võivad näidata neerukivid oma kuseteede. Valikud ulatuvad lihtne kõhu röntgen, mis ei jäta väike neerukivid, et kiire või kahekordse energiaga kompuutertomograafia (CT), mis võib paljastada isegi kivikeste .; Muud pildistamise võimalused hõlmavad ultraheli, noninvasive test ja veenisisene urograafia, mis kaasneb süstimise värvi käsivarreveeni ja võttes röntgen (veenisisene pyelogram) või saada CT pilte (CT urogram) kui värvaine läbib neerusid ja põit. ; Analüüs möödunud kivid. Teil võidakse paluda, et urineerida läbi sõela püüda kivid, mis sa edasi. Lab analüüs paljastab meik oma neerukivid. Arst kasutab seda teavet, et otsustada, mida põhjustab teie neerukivid ja moodustada kava, et vältida neerukivide.

Kui arst kahtlustab teil on neerukivid, siis võib-olla diagnostiliste testide ja protseduuride, nagu

Imaging. Imaging testid võivad näidata neerukivid oma kuseteede. Valikud ulatuvad lihtne kõhu röntgen, mis ei jäta väike neerukivid, et kiire või kahekordse energiaga kompuutertomograafia (CT), mis võib paljastada isegi väike kivi.

Joogivesi. Joomine koguni 2 kuni 3 liitrit (1,9-2,8 liitrit) päevas võib aidata masti läbi kuseteede süsteemi. Kui teie arst on määranud, juua piisavalt vedelikku – enamasti vee – toota selge või peaaegu selge uriini .; Valuvaigisteid. Associated väike kivi võib tekitada ebamugavust. Et leevendada kerge valu, võib arst soovitada valuvaigisteid nagu ibuprofeen (Advil, Motrin IB, jt), paratsetamooli (Tylenol, jt) või naprokseennaatriumi (Aleve) .; Ravi. Arst võib teile ravim, mis aitab edasi oma neeru kivi. Seda tüüpi ravimeid, mida tuntakse alfablokaatoriteks, lõdvestab lihaseid kusejuha, mis aitavad teil läbida neerukivide kiiremini ja valutumalt.

Hooldamine ja narkootikumid

Muud pildistamise võimalused hõlmavad ultraheli, noninvasive test ja veenisisene urograafia, mis kaasneb süstimise värvi käsivarreveeni ja võttes röntgen (veenisisene pyelogram) või saada CT pilte (CT urogram) kui värvaine läbib neerusid ja põit.

Kasutades helilainete lõhkuda kive. Teatud neerukivid – sõltuvalt suurusest ja asukohast – võib arst soovitada menetlusele, mida nimetatakse kehavälise lööklaine kivipurustusseadmestiku (ESWL) .; ESWL kasutab helilaineid et luua tugev vibratsioon (šoki), et murda kivid pisikesteks tükkideks, mis saab edasi uriini. Protseduur kestab umbes 45 kuni 60 minutit ja võib põhjustada mõõdukat valu, nii et teil võib olla rahustite mõju all või kerge anesteesia sind mugav .; ESWL võib põhjustada veri uriinis, verevalumid tagaküljel või kõht, verejooks neerude ja teiste kõrval elundeid ja ebamugavust, kui kivi killud läbi kuseteede .; Operatsioon eemaldada väga suuri kive neerudes. Protseduuri nimetatakse perkutaanne nephrolithotomy (nef-real-lih-THOT-uh-mina) hõlmab kirurgiliselt eemaldada neerukive väikeste teleskoopide ja vahendite järele läbi väikese sisselõike selg .; Te saate üldanesteesia operatsiooni ajal ja haiglas olema üks kuni kaks päeva ajal taastuda. Arst võib soovitada selle operatsiooni, kui ESWL ebaõnnestus .; Kasutades ulatus eemaldada kivid. Et eemaldada väiksem kivi oma kusejuha või neeru, võib arst läbida õhuke valgustatud toru (ureteroscope) varustatud kaamera läbi kusiti ja põie oma kusejuha .; Kui kivi asub, spetsiaalseid tööriistu saab püüdmise kivi või murda tükkideks, et läheb oma uriiniga. Arst võib seejärel asetatakse väike toru (stendi) on kusejuha leevendada turset ja edendada ravi. Teil võib tekkida vajadus üldise või kohaliku anesteesia Selle protseduuri ajal .; Kõrvalkilpnäärme operatsioon. Mõned kaltsiumfosfaat kivid on tekitanud üliaktiivse ületalitlust, mis asuvad neli nurka on kilpnääre, veidi alla oma Aadama õun. Kui need näärmed toodavad liiga palju parathormoon (hüperparatüreoidismile), kaltsiumi taseme võib muutuda liiga kõrge ning neerukivid võivad moodustada tõttu .; Hüperparatüreoidism mõnikord tekib siis, kui väike, healoomuline kasvaja vorme ühes oma ületalitlust või teil tekib teine ​​tingimus, mis viib need näärmed toodavad rohkem parathormoon. Eemaldamine kasvu nääre lõpetab moodustamine neerukivid. Või võib arst soovitada ravi tingimusel, et põhjustab teie kõrvalkilpnäärme tootma rohkem hormooni.

Ravi neerukivid erinev, olenevalt kivist ja põhjus.

Enamik neerukivid ei nõua invasiivse ravi. Sul võib olla võimalik läbida väike kivi

Ärahoidmine

Neerukivid, mida ei saa ravida konservatiivne – kas sellepärast, et nad on liiga suured, et läbida iseseisvalt või, sest nad tekitada verejooksu, neerukahjustus või pidev kuseteede infektsioonid – nõuda ulatuslikumat ravi. Protseduurid võivad sisaldada

Kasutades helilainete lõhkuda kive. Teatud neerukivid – sõltuvalt suurusest ja asukohast – võib arst soovitada menetlusele, mida nimetatakse kehavälise lööklaine kivipurustusseadmestiku (ESWL).

Joo vett kogu päeva. Inimeste jaoks, kellel on esinenud neerukive, arstid tavaliselt soovitavad kulgeb umbes 2,6 liitrit (2,5 liitrit) uriini ööpäevas. Arst võib paluda teil mõõta uriini kogus veenduda, et sa jood piisavalt vett .; Kui elate kuuma ja kuiva kliimaga või treenite tihti, siis võib olla vaja juua isegi rohkem vett, et toota piisavalt uriini. Kui teie uriini on kerge ja selge, olete tõenäoliselt joogi vett .; Süüa vähem oksalaatestriga-rikkad toidud. Kui teil on kalduvus moodustada kaltsiumoksalaati kivid, võib arst soovitada piirates toidus rohkesti oksalaatidena. Nendeks rabarber, peet, okra, spinat, lehtpeet, maguskartul, pähklid, tee, šokolaad ja sojatooted .; Vali dieet soola ja loomset valku. Vähendada soola süüa ja valida nonanimal valguallikad nagu kaunviljad. Kaaluge soolaasendaja .; Jätka süüa kaltsiumi-rikkad toidud, kuid tuleb kasutada ettevaatlikult, kaltsiumi toidulisandeid. Kaltsium toidus ei ole mõju oma riski neerukive. Jätka süüa kaltsiumi-rikkad toidud, välja arvatud juhul kui arst teisiti. Küsige oma arstiga enne kaltsiumilisandid, kuna need on seotud suurem risk neerukivide. Sul võib vähendada riski võtta toidulisandeid koos toiduga. Toidusedel vähe kaltsiumi võib suurendada neerukivide moodustumist mõned inimesed.

Lisateavet neerukivid

ESWL kasutab helilaineid et luua tugev vibratsioon (šoki), et murda kivid pisikesteks tükkideks, mis saab edasi uriini. Protseduur kestab umbes 45 kuni 60 minutit ja võib põhjustada mõõdukat valu, nii et teil võib olla rahustite mõju all või kerge anesteesia sind mugav.

ESWL võib põhjustada veri uriinis, verevalumid tagaküljel või kõht, verejooks neerude ja teiste kõrval elundeid ja ebamugavust, kui kivi killud läbi kuseteede.

Operatsioon eemaldada väga suuri kive neerudes. Protseduuri nimetatakse perkutaanne nephrolithotomy (nef-real-lih-THOT-uh-mina) hõlmab kirurgiliselt eemaldada neerukive väikeste teleskoopide ja vahendite järele läbi väikese sisselõike seljas.

Te saate üldanesteesia operatsiooni ajal ja haiglas olema üks kuni kaks päeva ajal taastuda. Arst võib soovitada selle operatsiooni, kui ESWL ei olnud edukas.

Veel neerukivid

Kasutades ulatus eemaldada kivid. Et eemaldada väiksem kivi oma kusejuha või neeru, võib arst läbida õhuke valgustatud toru (ureteroscope) varustatud kaamera läbi kusiti ja põie oma kusejuha.

Kui kivi asub, spetsiaalseid tööriistu saab püüdmise kivi või murda tükkideks, et läheb oma uriiniga. Arst võib seejärel asetatakse väike toru (stendi) on kusejuha leevendada turset ja edendada ravi. Teil võib tekkida vajadus üldise või kohaliku anesteesia ajal seda protseduuri.

Kõrvalkilpnäärme operatsioon. Mõned kaltsiumfosfaat kivid on tekitanud üliaktiivse ületalitlust, mis asuvad neli nurka on kilpnääre, veidi alla oma Aadama õun. Kui need näärmed toodavad liiga palju parathormoon (hüperparatüreoidismile), kaltsiumi taseme võib muutuda liiga kõrge ning neerukivid võivad moodustada tõttu.

Hüperparatüreoidism mõnikord tekib siis, kui väike, healoomuline kasvaja vorme ühes oma ületalitlust või teil tekib teine ​​tingimus, mis viib need näärmed toodavad rohkem parathormoon. Eemaldamine kasvu nääre lõpetab moodustamine neerukivid. Või võib arst soovitada ravi tingimusel, et põhjustab teie kõrvalkilpnäärme tootma rohkem hormooni.

Kõrvalkilpnäärme näärmete, mis asuvad taga kilpnääre tootma parathormooni, mis mängib rolli reguleerimisel keha tasanditel mineraalaineid kaltsiumi ja fosforit.

Neerukivide tekke vältimiseks võib olla kombinatsioon elustiili muutusi ja ravimeid.

Sul võib vähendada oma riski neerukivide kui te

Joo vett kogu päeva. Inimeste jaoks, kellel on esinenud neerukive, arstid tavaliselt soovitavad kulgeb umbes 2,6 liitrit (2,5 liitrit) uriini ööpäevas. Arst võib paluda teil mõõta uriini kogus veenduda, et sa jood piisavalt vett.

Kui elate kuuma ja kuiva kliimaga või treenite tihti, siis võib olla vaja juua isegi rohkem vett, et toota piisavalt uriini. Kui teie uriini on kerge ja selge, olete tõenäoliselt juua piisavalt vett.

Küsige oma arstilt suunamist dietoloog, kes aitab teil arendada toitumise kava, mis vähendab teie risk neerukivide.

Kaltsium kivid. Et vältida kaltsiumi kive, mis moodustavad, võib arst välja kirjutada Mööduvad fosfaate sisaldavate ettevalmistamisel .; Kusihappe kivid. Arst võib määrata allopurinoolile (Zyloprim, Aloprim) vähendada kusihappe sisaldust veres ja uriinis ja meditsiini hoida oma uriini leeliseline. Mõningatel juhtudel allopurinoolile ja aluselist ainet võib lahustada kusihappe kivid .; Struviidikivide. Selleks, et vältida Struviidikivide, võib arst soovitada strateegiaid, et hoida oma uriini vaba baktereid, mis põhjustavad infektsioone. Pikaajaline antibiootikumide kasutamine väikestes annustes võib aidata seda eesmärki saavutada. Näiteks võib arst soovitada antibiootikumi enne ja mõnda aega pärast operatsiooni, et ravida oma neerukivid .; Tsüstiinkivide. Tsüstiinkivide võib olla raske ravida. Arst võib soovitada teil juua rohkem vedelikku, et sa toota palju rohkem uriini. Kui see üksi ei aita, võib arst määrata ka ravimeid, mis vähendab ettevõtte tsüstiin uriinis.

Ravimid võivad kontrollida summa mineraalid ja happe uriinis ja võib olla kasulik inimestele, kes moodustavad teatud tüüpi kivid. Tüüp ravimit, kui arst määrab sõltub sellest, millist neerukivid pead. Siin on mõned näited

Sümptomid ja ravi

1

 1

)